NACRTNA GEOMETRIJA

30 November 2010

MILE BOGDANOVIĆ 1986 Beograd stari Beograd novi (YU)


Ovo je već prepoznatljiv zvuk sa svih sajtova koji prikupljaju muziku JUGOSLAVIJE i mislim da je to u redu. Čovek je imao jedan jako lep pristup pevanju starogradskih melodija. Može se reći čak jedinstven pristup. Treba da smo mu zbog toga zahvalni da ga volimo. E pa kad je tako evo još jednog albuma ovde.

Pesme su izmešane, što se vidi iz naslova, malo stari Beograd, malo novi Beograd, znači stilovi se mešaju ali osnovna nit starogradskih romansi ostaje ista.

Gospodine BOGDANOVIĆU hvala za ovu lepu muziku.

Кад буде рикно овај линк горе онда се преселите на овај линк доле који гласи

БЕОГРАД СТАРИ, БЕОГРАД НОВИ


ZLATKO PEJAKOVIC Singlovi komplet



Pa ja kao neprikosnoveni poštovalac KORNI GRUPE moram da imam deo posvećen najboljem pevaču ove grupe i njaboljem pevaču Jugoslavije uopšte. Ovde su na jednoj gomili svi singlovi ovog pevača. Na singlovima su u postavi BMP + Zlatko što znači da je to ustvari prava KORNI GRUPA bez Kornelija. Na jednom od tuh singlova je i najbolja verzija pesme Devojčice mala od Kornijevaca uradjena u džez maniru.

Ćao i piši mi
Čerge
Devojčice mala
Lagala je da me voli
Ljetu je mome kraj
Neću to proleće
Nek me barem neko voli
Neka ćute violine
Nikom te nedam
Obriši te suze mama
Pesma je da se peva
San Stefan
Tvoje oči
Twist
Uspomene uspomene
Vraćam se ljubavi

Dok danas gospon Pejaković peva narodnu muziku podsetimo ga se nekad kad je bio najveći pevač JUGOSLAVIJE. Video sam da neko danas pretražuje ovaj post pa sam poželeo i ja da ga čujem. Čoveka sa najvećim glasovnim opsegom i ko za inat pevačem KORNI GRUPE. Hvala gospodine PEJAKOVIĆ što ste nam pevali najbolji progresivni rok ikad stvoren u JUGOSLAVIJI.

Postavismo i drugi link ka ovom pevaču narodne muzike.

RAZNI IZVODJACI 1967 Biseri jadrana


O da ovo je jedna jako lepa ploča u izdanju izdavačke kuće JUGOSLAVIJA. Urednik ovog muzičkog dela ove jako renomirane kuće bio je Darko Kraljić. Možete onda zamisliti kakav je dobar izbor ove muzike.

Ali to prepuštma vama da otkrijete sami.

RAZNI IZVODJAČI pevaju za vas na festivalu SPLIT 1988


Veliki jugoslovenski festival u SPLITU, gradu na jadranskom moru, našem plavom jugoslovenskom jadranskom moru. Najlepši, najveći i najdugotrajniji letnji festival u Jugoslaviji.

Evo još jednog izdanja ovako za vreme praznika od tri dana (nema ga više a bio je tako sladak državni praznik).

Dakle sve znate i o 29. novembru, koji je trajao tri dana i o festivalu koji je bio najveći i najlepši jugoslovenski festival lakih, zabavnih nota.

Ovaj put reč je o jednom izdanju ovog festivlaa kad su se čule i rok note nekoliko grupa koje su bile učesnici tog festivala. STIJENE su tradicionalno tu ali ima ih još

С П Л И Т 1988

SPLIT 1988

Ovaj gore drugi link je svežiji, kad rikne smrdljivi drop.io link eto nama još smrdljivijeg rapdishare linka

One great festival, SPLIT SONG FESTIVAL has its premiere on this blog. Listen to very fine music, even some rock groups are there, and enjoy.

Vanja Lazarova - Makedonska folklorna tradicija


Zanemarismo komšije sa juga...popravljamo se sa ovom lepom kasetom iz osamdesetih godina
A1 Vanja Lazarova - Ti li se najde, Leno mori
A2 Vanja Lazarova - Jano pile, Jano
A3 Vanja Lazarova - Ej gugutka guka u gora
A4 Vanja Lazarova - Doko, Doko mori, crno oko
A5 Vanja Lazarova - Mnogu mi go falat babo
A6 Vanja Lazarova - Aj, iznikna mi badem drvo
A7 Vanja Lazarova - Devojce belo, crveno

B1 Vanja Lazarova - Vo livage
B2 Vanja Lazarova - Mori dej Neveno
B3 Vanja Lazarova - Prijdi, dojdi Eleno mori
B4 Vanja Lazarova - Na gosti ti dojdov Kito
B5 Vanja Lazarova - Ej ti kume, kume gospodine
B7 Vanja Lazarova - Proseta se Jovka kumanovka
B6 Vanja Lazarova - Stojne bre mome kocansko
Uz Orkestar MRT, Trio kavala i solistu Pece Atanasovskog
VANJA LAZAROVA
Pomerili smo ovaj lepi album ovde za "drugi dan državnog praznika" naše bivše drage domovine JUGOSLAVIJE, čisto da nam ne bi kvarila užitak u vezi sa Titom. Jučerašnji dan treba da bude malo svečaniji a ovaj drugi dan malo opušteniji i narodski.

29 November 2010

TITO nam govori i pesme o tom našem TITU



Dakle pošto je ovaj današnji dan bio praznik ove naše države koju ovde cenimo i volimo, bar na ovom blogu, vreme je i za jedan poklon za taj praznik. DVE PLOČE ODJEDNOM! Jedna je ona čuvena sa govorom drug aTita posle uspešnih manevara JNA a druga ploča sa pesmama o Titu. Mislim da je ovo lepa stvar za današnji praznik. Ako i nije bar je lepa za sakupljače nostalgije na internetu.

ТИТО НАМ ГОВОРИ - ПЕСМЕ О ТИТУ

TITO SPEAKS - Songs about TITO

Nije vam jasno odakle ovde dva linka za istu stvar? Pa probam malo dugotrajnost fajlfaktorija u odnosu na meni mrski rapidšer. Na oba linka su iste stvari.

ZAGREBAČKI MUZIČKI BIJENALE prikaz od 1961-1969






NEKA NA MOJ RODJENDAN BUDE OVDE PREDSTAVLJEN JEDAN SASVIM NOVI I AUTENTIČAN ZVUK A TO JE ZVUK FESTIVALA KOJI JE BIO POSVEĆEN MODERNOJ KLASIČNOJ MUZICI I KOJI JE IMAO VELIKI UGLED U SVETU. JUGOSLAVIJA JE PREKO OVOG FESTIVALA IMA UVID U NAJMODERNIJU KLASIČNU MUZIKU TOGA DOBA U SVETU. GOSTI SU BILI NAJVEĆI MUZIČARI KOJI SU POSTOJALI OD POČETKA 60-TIH DO RASPADA JUGOSLAVIJE.

Festival je naravno bio opštejugoslovenski, iako danas Hrvati od toga prave samo "svoj" hrvatski bijenale što uopšte tada nije bilo tako. Vidim da na DVD-u, koji je napravljen u čast ovog festivala (naravnbo nadjenog na buvljaku što ne znači da nije super) ima dosta materijala u obliku manjih tekstova, puno fotografija, puno audio zapisa (vi imate u "paketu" sve one ponudjene od 1961-1969. godine) i dosta video zapisa od kojih je vmaa ponudjen samo veliki kuriozitet a to je nastup najvećeg modernog kompozitora oduvek pa i tog doba JOHNA CAGEa na tom festivalu. Mislim da je to veliki kuriozitet i treba da ga čujete.

Slike postera su jadno i bedno uradjene u okviru knjižice koja nema skoro ništa ali je nama dosta ilustrativno. Sve u svemu čujte nešto što do sad niste čuli nigde na ovom jadnom internetu.

Наравно највећа замерка бившој браћи Хрватима је да овај фестивал гледају само као свој и да га нису посматрали и шире као југословенски јер је то нажалост по њих истина. Тај фестивал је финансиран од југословенских власти и имао је као госте композиторе из свих делова ЈУГЕ. На овом диску они су представили само програме "својих" извођача што је наравно јако неписмено кад се узме у обзир величина овог фестивала и његов значај.

ЗАГРЕБАЧКИ МУЗИЧКИ БИЈЕНАЛЕ 1961-1969

A short and brief encounter of one great YUGOSLAVIAN festival dedicated to the contemporary music of the world, called ZAGREB MUSIC BIENALLE. Extraordinary new Yugoslavian composers are promoted there and some of the greatest musicians around the world. Among the greatest there are JOHN CAGE, MSTISLAV ROSTROPOVICH, IGOR STRAVINSKY, KARLHEINZ STOCKHAUSEN and many others.



45 anos de lucha (PS de Chile) 1978 Yugoslavian release


E ovo je veoma veoma veoma neobično i retko izdanje izdato u ime naše prijateljske zemlje ČILE i za godišnjicu njihove Socijalističke partije na čijem je čelu naravno bio Salvador Aljende.

Ploča nije licencna već je ovo original, dakle izdat je samo u JUGOSLAVIJI od strane diskografske kuće PGP.

Na njemu ima govora Salvadora Aljendea i puno muzike sa Anda što ovu ploču čini izuzetno zanimljivom. Pošto je danas praznik naše bivše države red je da čujemo malo i muzike naših, tada, prijateljskih zemalja.

45 ANOS DE LUCHA

Unique release of speeches of SALVADOR ALIENDE, murdered presidente of Chile by american mercenaries and lot of nice music from the Andes. VIVA PARTITO SOCIALISTA DE CHILE, AMIGOS de YUGOSLAVIA!

Hor i orkestar Umetničkog ansambla Doma JNA 1991 Bože pravde


Momentalno smo u društvu velikog ansambla, hora i orkestra Umetničkog ansambla Doma JNA u Beogradu sad već daleke 1991. godine.

Izvode se poznata vojna dela posvećena Srbiji i JUGOSLAVIJI a tu je i buduća (teško pevljiva al nekako se uči medju Srbima) himna Srbije "Bože Pravde" (koju je da ironija bude veća napisao Slovenac).

Tu je i moj omiljeni Marš na Drinu kao najizvodjenija pesma JUGOSALVIJE u svetu (tačno 40 različitih izvodjenja možete pokupitii na sajtu STANISLAVA BINIČKOG).

Ima i poneka pesma za koju ste slabo čuli a sigurno je nikad niste ni čuli.

Lepo izdanje vojne muzike na izdisaju JUGOSLAVIJE. 1991. godina je godina početka raspada naše lepe otadžbine. Kao takva ne verujem da će se ikad podići iz pepela jer je to nemoguće. Ono štoje moguće je da delimo lepe snimke zvukova koji su činili tu našu Jugu i da se toga ne stidimo danas. Ja se JUGOSLAVIJE nikad neću stideti i uvek ću je voleti. Nacionalisti svih boja su tada bili na rubu života ali su uspeli da je rasture potpomognuti stranim plaćenicima medju nama Srbima, Hrvatima, Slovencima, Makedoncima, Crnogorcima i svima onima koji su se bar malo osećali JUGOSLOVENIMA.


"JUSTICE, GOD" is todays himn of Srbia, and what irony, written by a Slovenian (not Slovakian!). This is a collection of fine army music from YUGOSLAVIA, dedicated to the themes of war and friendship during war. It is about soldiers everyday life.

TITOVO ime kao sloboda zrači 1977 FESTIVAL VOJNIH ORKESTARA


Dobro znate koji je danas dan? Dan posle mog rodjendana? Ne, zaboga danas je DAN REPUBLIKE JUGOSLAVIJE, 29. novembar, praznik koga se rado sećamo jer nam je omogćuvao pravi predah od oko tri dana. Oni koji su živeli u Beogradu za 28. novemabar su mogli da prisustvuju paljbi topova ispred Narodne skupštine na taj dan.

Sve u svemu jedan lep bivši praznik koji je tada imao smisla. Imao je i neki veći smisao, bio je to STVARNI praznik jedne države, bio je to dan kada je ona politički nastala, Odlukom nastalom u gradiću Jajce. Tada su komunisti zaista imali prave odluke koje su bile donešene kao pravi akti. Setite se svi vi koji dolazite ovde kako su vaše današnje vlasti došle na vlast. Neko ubijanjem, neko rušenjem a neko potpomognut od stranih trupa. Svako na svoj (nasilan) način. No komunisti zu znali da kažu kraj nasilju sada počinje pravna država. Tako i bi i jednog lepog 29. novembra 1943 nastala je država JUGOSLAVIJA. Od tada su jugoslovenske partizanske snage bile vojska koja oslobadja svoju novu državu što je tako i bilo.

Pred nama je ploča koja, ja mislim, nije do sada vidjena nainternetu tako neka nam posluži da proslavimo ovaj 29. novembar praznik naše bivše zajedničke države. ŽIVELA JUGOSLAVIJA!
Ovo je "živi" snimak jednog festivala vojne muzike u Sarajevu kada su nam došli i neki vojni ansambli iz prijateljskih zemalja. Izvanredan hepening, lepa muzika i naravno obratite pažnju kak je naš vojni orkestar bio najuvežbaniji.

Žao mi je kad se setim ovog dona, pomalo sam i tužan jer zaista ne verujem da ćemo ga ikad više proslaviti ZAJEDNO. Zato neka ovo bude virtuelna proslava praznika države koja virtuelno postoji i živi po ovakvim blogovima. Hvala svima koji prave slične sajtove i prisećaju se te države, to znači da je ona vredela i nama i svima oko nas.

ТИТОВО ИМЕ КАО СЛОБОДА ЗРАЧИ

On this day, November 29th, 1943 in small but pictoresque city of Jajce YUGOSLAVIJA had been born by partizans of TITO. After this day partisans were fighting to liberate their and our country called YUGOSLAVIA. We were liberated from german nazis on May 9th, 1945.

28 November 2010

YUGOTON - POLAND and YUGOSLAVIA


Ovo je već bilo ovde na JUGOZVUKU ali nikad nije an domet probati ponovo. Neko je spojio i prave stvari sa ovim poljskim verzijama i to izgleda onda kao odlična kolekcija. PROBAJTE!

Ako želite ovu kolekciju treba da odete

MALO DALJE ODAVDE

The album Yugoton is a Polish remake of old Yugoslavian pop-rock songs from 1980's. This period of Yugoslavian modern music is better know as New Wave (Novi Val). "Yugoton" or "Jugoton" was actually the largest record label and chain record store in the former Socialist Federal Republic of Yugoslavia based in Zagreb, Socialist Republic of Croatia. Beside Polish remake album I made a compilation of original songs from Yugoslavia..... Enjoy :)

Hor beogradskih svestenika 1984 Radujte se ljudi (YU)


Bila je ova kaseta ovde a ako nije evo je onda po prvi put na ovom blogu. Mislim da je ovaj hor bio ali da je bila druga kaseta u pitanju, proverite, svi vi koji volite duhovnu muziku i javite.

RAJKO MAKSIMOVIĆ Tenderly 1979 (Zagrebacki bijenale 1979)


Evo stigao nam je i zvanično 2000-ti post ili beleška, kako hoćete , na ovaj blog. 2000 postova znači 2000 albuma uz pomoć donatora ovog bloga i uz konstantni obilazak buvljaka, pijaca i kojekakvih budžaka po Beogradu. Ali nije mi krivo jer uvek živim zbog ovakvih lepotinja nakoje naletim.

Koliko danas na moj rodjendan ranije ujutru smo imali lep prikaz ZAGREBAČKOG BIJENALA kao jednog veoma značajnog festivala posvećenog klasičnoj modernoj muzici u svetu i kod nas u JUGOSLAVIJI a već popodne imamo jedan "svež" snimak sa tog festivala od kompozitora Rajka Maksimovića i to za bijenale iz 1979. godine. Stvarno retka stvar ovakav snimak završio na buvljaku a onda na JUGOZVUKU. Takav vam je život.

Ovih 2000. postova ili beležaka obavezuju i vas na nešto a to je MOLIM VAS DA NE TRAŽITE OBNAVLJANJE LINKOVA jer to postaje sve teže i teže. U arhivi snimaka ne mogu tako lako da se snadjem pa vodite računa o tome. Presnimavajte jedni drugima i to je to. Budite kolegijalni i možete tražiti te stvari na forumu JUGOZVUKA. Sve u svemu ne očekujte da će od danas linkovi bite više obnavljani na vaš zahtev. Ukoliko se meni svidja da ih ponovim onda ću to i uraditi.

OVAJ BLOG IDE DALJE KA NEVEROVATNOJ CIFRI OD 2500. POSTOVA I 700.000. GOSTIJU. TO ĆE MI USPETI UZ VAŠU PODRŠKU I VAŠE DONACIJE, HVALA UNAPRED!

27 November 2010

TEREZA KESOVIJA 1986 Pronadji put


TEREZA KESOVIJA je rado vidjen gost ovde, brate stvarno je bila lepa i kao žena tako da ćemo je uvek ovde ako ništ aonda bar gledati. Slušati, znamo njen glas jako dobro.

Ovde je jedan odličan album koji sam ja skino sa kasete, dakle nema krckanja, za one koji vole čiste snimke ali kao poklon ide i omot ploče koji sam skino sa jednog kradljivačkog sajta iliti bloga.

Dakle dupli poklon, oba omota.

Mačka dobro izgleda a?

A ovo pronadji put to bi mi trebali da nadjemo put do nje koja se sakrila u jednoj piramidi i onda dobijemo poklon?

ТЕРЕЗА КЕСОВИЈА

Well known singer from these parts of the world, well known singer also in France. Good lookin woman with excellent vocal, what else a man can want? Lets return to the times of YUGOSLAVIA and listen to this fine album.

26 November 2010

Fotografije i članci iz magazina ČIK iz 1972. godine







Како су лепе биле ове новине? НЕМА ЧОВЕКА ИЛИ ЖЕНЕ КОЈА(И) НИЈЕ БАР ЈЕДНОМ ПРОЧИТОА ОВ ЕНОВИНЕ. ЈА САМ И ОНДА ЧИТОА ОНЕ ДЕЛОВЕ О РОК И ОСТАЛОЈ МУЗИЦИ АЛИ ЧИТОА САМ И ОСТАЛЕ "ДЕЛОВЕ" ХА А ХА.

Данас овај лист делује свеже и лепо са пуно лепих чланака по којима ћемо се сетити ЈУГОСЛАВИЈЕ и свих њених лепота као што је на пример горе млађана Лидија Кодрич.

Шаљите нам неке снимке листов акојих овде нема, на приемер листа СТУДИО или из нечег другог. Ускоро ћемо имати фотке из лсита СТАРТ.

ROMAN BUTINA 1984 Disco show 3


ROMAN BUTINA je rado vidjen gost iz mnogo razloga.

1. razlog - on je promovisao JUGOSLOVENSTVO na muzički način, svirao je sve i svašta od tema i pesama od Vardara pa do Triglava

2. bio je redak promoter tipa muzičara ONE-MAN-BAND koji je u Jugoslaviji imao malo primera (Ivica Percl Perica)

3. Radio je to dobro.

4. JUGOZVUK ga ceni (ha ha ovo je novo)

Dakle danas slušamo ROMANA BUTINU u njegovom šou zvanom kako drugačije nego


Нешто мало о систему фајлфектори. ДОСТА ЈЕ ДУГОТРАЈАН, неки линкови су преживели до 6 месеци тако да сам захвалан овом систему али ви ако имате неки коментар о тим прљавим капиталистичким фајл аплоад серверима који су тобоже бесплатни само јавите!

Najlepši komentar godine na JUGOZVUKU

ЕВО ЛЕПОГ КОМЕНТАРА

"Pa to su tako divne stvari hvala za očuvanje starog vinila, ovih dana se davim u tim tonovima, malo sam i ponosam da smo imali tako visoke standarde kakve je BP postavio.
Usput ako želite to objaviti u kakvoj formi hočete kao post ili kao komentar evo vam link za:

pass: thegoodone

ШТА КАЖЕТЕ НА ОВАКО ЛЕП КОМЕНТАР? ЕМ ДОБИСМО ЛЕП КОМЕНТАР ЕМ ДОБИСМО АЛБУМ ЗА ЏАБА. ХВАЛА ГОСН КОКОЛО.
ЛИЧНО ВОЛИМ ГОСН ПЕТРОВИЋА И МИСЛИМ ДА ЈЕ ПОСТАВИО ЗАИСТА ВИСОКЕ СТАНДАРДЕ ЗА ЏЕЗ У НЕКАДАШЊОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ И ДА ТЕ СТАНДАРДЕ ПОШТУЈЕ И ДАН ДАНАС. СРАМОТНО ЈЕ ВИДЕТИ НАШЕ СТАРЕ ЏЕЗЕРЕ ДА НЕМАЈУ ОВУ СИЛЕСИЈУ АЛБУМА ИЗДАТИХ У ПОСТЈУГОСЛОВЕНСКОМ ПЕРИОДУ АЛИ ТО НИСУ КРИВИ ОНИ. КРИВА ЈЕ НАША БЕДНА РАСТУРЕНА ПРОДУКЦИЈА ПГП КОЈУ ПОКУШАВА ДА ПРЕУЗМЕ МАФИЈА А ДРЖАВА ЈОЈ У ТОМЕ ПОМАЖЕ.
НЕ СЕЋАМ СЕ НЕКИХ ОВАКВИХ ЛЕПИХ ИЗДАЊА ДА НАС ЈЕ ИЗНЕНАДИЛА НАША ДОБРА СТАРА КУЋА ПГП КОЈУ МИ ТОЛИКО ОВДЕ ПОШТУЈЕМО И ЦЕНИМО, НО МИ МОРА ДА СЕ СНАЛАЗИМО И ОБЈАВЉУЈЕМО СТАРА ИЗДАЊА.


KSENIJA JANKOVIĆ 1990 Encores


Ovde nikad ne nedostaje klasične muzike. Smatram da je u JUGOSLAVIJI bilo dosta dobre klasične muzike i da nije bila muzička provincija što bi rekao jedan naš virtuoz. Ksenija Janković je jedna od nekolicine vrhunskih izvodjača i naravno od početka svoje karijere imala je ploče. Ima ih nekoliko. Mislim da je jednom već bila ovde ali nje nikad dosta pa ćemo je slušati opet.

ENCORES su po mom skromnom poznavanju muzike "bisevi", onako po narodski, što znači ona mala umetnička dela koje vrhunski muzičari izvode kad ih pozovete ovacijama ponovo da izadju.

KSENIJA JANKOVIĆ is one of the finest virtuoso on her instrument from YUGOSLAVIA and Serbia.

25 November 2010

Malo tekstova o nekadašnjoj JUGOSLAVIJI



Lep tekst ovaj gore, na neki način prava stvar za ovakav blog koji ceni postojanje naše bivše zajedničke domovine JUGOSLAVIJE i gde se austrija (čitaj austrougarska) danas žali zbog priznavanja pojedinih republika kao posebnih feudalnih državica. INDIKATIVNO! Da postoji iole nekog velikog pravnika u svetu taj bi sada posle ovog teksta i dogadjaja koji se zbio u Beču tužio državu austriju (čitaj autrougarsku) kao nekoga ko je saučesnik u bratoubilačkom ratu u Jugoslaviji. Ali takvog pravnika nema i neće ga biti i to nam j ešto nam je.

Drugi tekst je još zanimljiviji i tiče se svekolikog spomeničkog nasledja te naše JUGOSLAVIJE, lepo zar ne?


The best of JUGOZVUK of jazz


SVI DOBRO ZNATE DA NA OVOM BLOGU IMA DOSTA JUGOSLOVENSKOG DŽEZA JER JE TO ZVUK KOJI SE DOSTA RAZVIO U TOJ NAŠOJ "MUZIČKOJ PROVINCIJI" ŠTO REČE JEDAN VELIKI VIRTUOZ IZ TE JUGOSLAVIJE I OSTA ŽIV.

OVOM KOLEKCIJOM VAS PODSEĆAM ŠTA TO SVE IMA OVDE NA OVOM BLOGU I NA VAMA JE DA SE MALO POTRUDITE I NADJETE TO ŠTO VAM GODI. PRETRAŽUJTE MALO OVAJ BLOG JER TU IMA LEPIH STVARI.

DŽEZ JE IMAO NEKOLIKO RAZVOJNIH TAČAKA U TOJ NAŠOJ JUGI ONAKO KAKO SE RAZVIJAO I U SVETU. PRVO JE TO BIO COOL, ZATIM VRLO MALO SWING, ONDA REVIJSKI DŽEZ, ZATIM BIG BAND DŽEZ, POSLE NJEGA INSTRUMENTALNI I DŽEZ ROK POSLE ČEGA IDE FUNK I VEOMA SLOBODAN DŽEZ KAO I ETNO DŽEZ. OVO JE NARAVNO NEKO MOJE VIDJENJE SVEGA TOGA A LI NA VAMA JE DA TO SVE OTKRIJETE OVDE NA OVOM BLOGU.

24 November 2010

Profesor BALTAZAR u epizodi Amadeusove uši 1988



Видим да је ПРОФЕСОР БАЛТАЗАР један од најскиданијих звукова старе нам ЈУГЕ па сам одлучио да видимо и једну епизоду од неких пет шест што сам скинуо са једне лепе видео траке, оригинал ВХС траке из доба ЈУГОСЛАВИЈЕ.

Епизода је Амадеусове уши и јако је лепа, уосталом као и цела ова серија веома дидактичних цртаћа. Цела епизода доле . .


ARSEN DEDIĆ maleni lep video materijal iz 70-tih



Volite li ARSENA DEDIĆA? Naravno da ga volite kao i ja i svi mi kojima je stalo do dobre muzike i lepih novokomponovanih šlagera kojima je težio ovaj čovek. Neke pesme su postale standardi, šlagerski standardi i sa tim ćemo se pozabaviti u nedelji ARSENA DEDIĆA koju planiramo idućeg meseca. Uopšte uzev ovaj blog će se nekim temama baviti i na nedeljnom nivou. Imaćemo kao neki program, kao radijski program, slušaćemo cele nedelej jednog autora i tako to. Prva takva nedelja da kažem programskog tipa je nedelja operske pevačice BISERKE CVEJIĆ a odmah za njom ide nedelja ARSENA DEDIĆA. O tom potom.

Ako volite ono gore parčence možete skinuti ceo fajl (oko 7 minuta) lepih starih snimaka vrhunske vidoe rezolucije ovog autora na ovom mestu

PLASTIČNA IGRAČKA demo traka 198?


Totalna DEMO kaseta samo sa ispisanim imenom grupe i to je sve. Koliko ste puta poželeli da nabavit eovako nešto? Ja volim kad nabavim ovakve kasete jer one uvek imaju dobru muziku. Demo snimci su uvek interesantniji od pravih snimljenih na neki nosač zvuka i od strane zvanične firme.

Grupa odlično zvuči, šteta što znamo skoro ništa o njima. Ako vide ovu kasetu bilo bi lepo da se jave...

ПЛАСТИЧНА ИГРАЧКА НАСТУПА НА ЈУГОЗВУКУ

23 November 2010

JURIJ REJA 198_ Tenorist peva poznate arije (YU)


Na kasetama se obično nalazi narodna muzika. Ovaj put je to malo drugačije jer je u pitanju jedna slovenačka kaasetla iz tog doba sa opernom muzikom i to u izvodjenju nekog mladog pevača (tada) koga ja ne poznajem ni po imenu. Voleo bih više da saznam ali inače dobro peva.

Orkestar je onaj čuveni koji je ovde na JUGOZVUKU često, SINFONIKI iz Ljubljane, i to vam je to. Još klasičnemuzike na ovom blogu.

22 November 2010

DUBROVAČKI TRUBADURI Singlovi


Dubrovački trubaduri was a YUGOSLAVIAN beat, folk and pop band from Dubrovnik formed in 1961 by Đelo Jusić, main composer, guitar / mandolin player and leader of the group. They were very popular in former Yugoslavia during the 1960-70's for their mixture of pop-music and medieval folk traditions of their native ancient city on the Adriatic coast. Internationally also known as Dubrovnic Troubadours or The Troubadours Of Dubrovnik, they enjoyed brief popularity across Western Europe having appeared at the 1968 Eurovision Song Contest in London. Their song "Jedan dan" was performed by their singers Luciano Kapurso and Hamo Hajdarhodžić and it scored 7th position. The group, in different line-ups, existed until the early 80's when they broke up.

ZAISTA LEP PRIKAZ ONOGA ŠTO SU PREDSTAVLJALI dubrovački trubaduri U NEKADAŠNJOJ JUGOSLAVIJI. TAKODJE ONI IMAJUJ VELIKI BROJ SINGLOVA I OVO JE SAMO JEDAN DEO. OSTALO MI JE RAZBACANO PO KOLEKCIJI ALI ISKOPAĆEMO MI TO. Skidajte dok traje!!!

BEOGRADSKO PROLEĆE 1981 snimak uživo


Naravno da nemamo sliku sa ovog festivala sa koga je ovaj ekstremno retki snimak ali ova gore slika skinuta sa sjajnog sajta o NADI KNEŽEVIĆ, koji je prijatelj ovog bloga, će nam ilustrovati sav sjaj tih festivala i pokazati nam ove naše ženske u punom sjaju.

Dakle vratili smo se u godinu 1981., onu godinu odmah posle smrti druga nam dragog i vodje Josipa Broza TITA kad je Jugoslaviji krenulo u svakom pogledu. Počeli smo da postajemo deo sveta i europe. Muzika se razvijala, u sportu smo nizali pobede, umetnost se vrtoglavo umnožavala u svim stilovima koji postoje na ovom svetu. BEOGRADSKO PROLEĆE je ostao i tada kao jedan od standardnih festivala koji je okupljao zvezde pevanja i komponovanja (još uvek) širom JUGOSLAVIJE, što je naravno bilo lepo.

01 Dubravka Jusić
02 grupa IGLA
03 Dražen Žanko
04 grupa SONORI
05 Bisera Veletanlić (grupa KIM i Dejan Petković)
06 grupa KIM
07 potpuri Djordje Marjanović
08 Dejan Petković

NARAVNO DA JE OVO PREMIJERA NA INTERNETU I SVI LOPOVI SA OSTALIH BLOGOVA SLOBODNO MOŽETE DA KRADETE ODAVDE JER HVALA BOGU IMA SE MOŽE SE DA POSTAVLJA. OVO JE PREMIJERA NA CELOKUPNOM INTERNETU! SAMO SE NA JUGOZVUKU DOGADJAJU PREMIJERE KAKVE SVET JOŠ NIJE VIDEO.

IZOLDA I VLADO 1984 Ćao amore


Pravi jugoslovenski high tech pop na vrhuncu svog psotojanja je ova ploča sa velikim hitom tog doba Ćao amore.

Ovo je neka vrsta proširenog EP-ija jer ovde imate dve verzije iste pesme i još po neki hitić, i onda tu su i SREBRNA KRILA, dakle sve sam vrh pop muzike JUGOSLAVIJE.

ИЗОЛДА И ВЛАДО

Top pop group from YUGOSLAVIA and top female singer united on this fine LP-EP whatever.

RIBLJA ČORBA živi snimci iz raznih perioda

VOLITE LI ŽIVE SNIMKE RIBLJE ČORBE? ONDA JE OVO PRAVA STVAR ZA VAS. POSKIDALI SMO SA POZNATOG KRADLJIVAČKOG SAJTA GOMILU LINKOVA SA ŽIVIM SNIMCIMA , NA VAMA JE DA PROVERITE LINKOVE I UKUCATE ŽIFRU yuforum.

SNIMCI SU ODLIČNOG KVALITETA JER SAM IH JA POSTAVLJAO PRVI PUT PA ZNAM O ČEMU SE RADI. OVO JE UKRADENO OD LOPOVA PA JE U REDU.

http://rapidshare.com/files/274510316/Riblja_Corba_-_Live_In_Split_1987.rar

http://rapidshare.com/files/274510031/Riblja_corba_-_O.R.A._Djerdap__85.rar

http://rapidshare.com/files/274509510/Riblja_corba_-_Pirot_2008.__3_pesme_.rar

http://rapidshare.com/files/274454807/Riblja_corba_-_Rock_Maraton_-_Krusevac_1994___Dve_pesme_.rar

http://rapidshare.com/files/274510650/Riblja_corba_-_Stadion_O.F.K._Beograd_08.jun_2002._CD_1.rar
http://rapidshare.com/files/274455269/Riblja_corba_-_Stadion_O.F.K._Beograd_08.jun_2002._CD_2.rar

http://rapidshare.com/files/274509753/Riblja_corba_-_Trg__Beograd_2003__25.rodjendan_hita_202_.rar

http://rapidshare.com/files/274510279/Riblja_corba_-_uzivo_1986__Ivanjica_Osijek_Murska_Sobota_Pucarevo_.rar

http://rapidshare.com/files/274454789/Riblja_Corba_-_Uzivo_Beograd_Hala_Pionir_8.12.1985__Dve_pesme_.rar

http://rapidshare.com/files/274509422/Riblja_corba_-_Zagreb_08._feb._1982_CD_1.rar
http://rapidshare.com/files/274455116/Riblja_corba_-_Zagreb_08._feb._1982_CD_2.rar

KRENITE ODMAH!

ANDY WILLIAMS Aniversary song (Predrag Ivanović)



Još jedan veliki, veliki majstor šlagera iz amerike je, izgleda, upotrebio naš starogradski manir pesama koje su se pevale na početku XX veka u Srbiji i potom u Jugoslaviji (onoj prvoj) i otpevao pesmicu Aniversary song sa albuma koji se zove WEDDING ALBUM i posvećen je venčanju kao jednom najlepšem momentu u životu čoveka. Upravo sad dok slušam radio JACK FM sa jedne kasete sa buvljaka i čujem jako dobre američke ritmove postavljam i ovu lepu pesmu da se podsetimo koliko je ustvari značajan lk zvani PREDRAG IVANOVIĆ jer mislim da je ovo napravljeno po njegovoj ideji, odnosno jadni i neobrazovani Andy nije ukapirao da je to samo jedna stara gradska pesma iz ovih krajeva.

ANIVERSARY SONG

Andy Williams is singing one old romance song from the Balkans, perhaps written by the idea o Mr Predrag Ivanovich, great vocal maestro and jazz trumpetter from YUGOSLAVIA. This, of course, has to be checked, so if anyone of you knows anything about this LP please contact me. Of course, you ladies can find this full album on my blog
ZABORAVLJENI ZVUCI - FORGOTTEN SOUNDS
very sooooooon!

21 November 2010

Mišo Kovač - Koncert u hali Cibone 1988


Pa evo jednog lepog koncerta iz perioda kad je naša diskografska industrija beležila velike uspehe i imala uslove da izradjuje odlična izdanja.

Koncert koji je ovde snimljen predstavlja vrh naše stare jugo produkcije. Snimak je odličan, izbor stvari perfektan i fotografije na albumu su vrhunske. Imate dve nove stvari za ono vreme iz studija na ovom albumu i to prvu i zadnju. To je mora se priznati pravi američki fazon da na živom albumu dodate još dve studijske pesme.

pass jugozvuk

I ovo je jedan stari link pa da ga još malo iskoristimo zar ne?

Kad bude rikno onaj izvikani link DROPIO otidite na ovaj link dole ako hoćete da slušate momka koji je ustvrdio da je bio najbolji vokal toga doba

МИШО КОВАЧ без пасворда

Мишо било би јако лепо да дођеш мало у Београд, отпеваш нам две три песмице и лепо те опет видимо живог, здравог и доброг певача. Долазе многи хрватски певачи, могао би и ти. Веруј ми да бих ја дошао на твој концерт, снимио га и одмах пустио на ЈУГОЗВУКУ. Овде си цењен човече.



MIŠA MIJATOVIĆ 1981 Narodna kola


Jedan od pobednika, famoznog i jedinog specijalističkog festivala za instrumentaliste nekadašnje JUGOSLAVIJE, Festivala harmonike u Sokobanji Miša Mijatović ovde će nam odsvirati nekoliko lepiih kolca iz nekadašnejg doba.

Kao i uvek biti pobednik ovog festivala znači ZAISTA dobro svirati. To je slučaj i sa Mišom Mijatovićem. Šta li danas radi ovaj čovek?

ZINKA KUNC MILANOV 196? Peva operne arije


ZINKA KUNC MILANOV je gospodja koja je najdalje dospela sa svojim glasom a to je svetska operska scena i kruna svega toga - Metropolitan opera u Njujorku.

Born in Zagreb, Croatia as Zinka Kunc, she studied with the Wagnerian soprano Milka Ternina and her assistant Marija Kostrenčić. She also studied in Milan with Campi and in Vienna with Stickgolt. On October 29, 1927, she made her operatic debut as Leonora in Giuseppe Verdi's Il Trovatore in Ljubljana, Slovenia, at the young age of 21. Her debut in her native Croatia, at the National Theatre in Zagreb, took place five weeks later as Marguerite in Charles Gounod's Faust

After an early debut in Dresden (November 5, 1928, also as Leonora), her teacher, Ternina, was not pleased and much work commenced to perfect her technique. She performed in Zagreb and Ljubljana almost exclusively for the next six years. Later she became a member of the New German Theatre in Prague, where all performances were sung in German. She was discovered there by Bruno Walter, who recommended her to Arturo Toscanini for a performance of Verdi's Requiem in Salzburg.

In 1937, the soprano made her debut at the Metropolitan Opera, once again as Leonora. At that time she adopted the name Milanov, which was the stage name of her second husband, an actor. According to Milanov herself, "Kunc" wasn't "glamorous" enough for the Metropolitan Opera. In the article "Zinka Takes Off" (Opera News, November 2004, vol 69, no. 5), it is stated that the name change was deemed necessary since the gentlemen at the Met feared the "implications inherent in what they predicted would be the standard American mispronunciation — but they were never forthright with her about it".[citation needed] On November 8, 1937, Erich Simon, who was in charge of engaging Milanov, cabled Edward Ziegler, the assistant manager of the Met, "Mme Zinka KUNZ-MARCOVIC has informed me that she wishes to perform under her husband's stage name, MILANOV."[citation needed]

In 1947, she left the Met when she married, for the third time, Yugoslav general and diplomat Ljubomir Ilić, and returned to live in Croatia.[citation needed] She was at the peak of her artistic and vocal powers when she made her debut at the Teatro alla Scala as Tosca in 1950. Milanov returned to the Metropolitan Opera the same year, invited by Rudolf Bing in his first year there as general manager.[citation needed]

She gave her final performance in 1966 at the closing night of the old Metropolitan Opera House. Having worked as a voice teacher while still performing, Milanov devoted herself to teaching after her retirement. Among her pupils were Betty Allen, Grace Bumbry, Christa Ludwig, Dubravka Zubovic and Milka Stojanovic. She recorded prolifically from the 1940s through to the 1960s. Her voice was well-suited to Italian operas such as those of Verdi, Ponchielli, Puccini and the verismo composers. She died in New York City, aged 83.


Ansambl TANEC svira za vas


Brale se, brale svatovi
Bre gurcin Stojne ubavo
Cerec coi
Elenko mome (Stanko Livrinski)
Gore jasna mesecina
Kiten mi, kiten devere
Ni prela gora ni tkala
Ogrejala mesecina
Ori Ance belo i crveno
Pembe oro
Sevdalino, maloj mome (Divna Lazareva)
Vodarki oro
Zasviril Stojan

Ansambl TANEC

Хвала за овај леп албум, момцима са МУЗИКЕ БАЛКАНА, радите стварно лепе ствари, само тако напред. Леп је ово албум. Ансамбл ТАНЕЦ је био један од 4-5 највећих ансамбала старе анм ЈУГОСЛАВИЈЕ. Коло, Танец, Ладо и још једва два.

RAZNI IZVODJAČI 2000 New sound (kompozitor Marko Tajčević)


ZAISTA NEŠTO INTERESANTNO NA TIM BUVLJACIMA, CEDEI KOJE NEKO BACI SA DELIMA NAŠIH NJABOLJIH KOMPOZITORA, OVO JE STVARNO HOROR.

Dakle na ovoj kolekciji Udruženja kompozitora mogu se nači dela MARKA TAJČEVIĆA, jednog od malog broja najvećih kompozitora i pedagoga JUGOSLAVIJE. Dakle ovde je upitanju jedan presek njegovih dela i izvedbi moćnih orkestara i poznatog dirigenta sve to snimljeno 1984. godine, dakle snimci za naš blog o zvucima JUGE.


Born in Osijek, Croatia (then Austro-Hungarian Empire) on January 29, 1900, his music education began with violin studies at the Croatian Music Institution (Hrvatski glazbeni zavod) at the time the First World War broke out in Europe with Blagoje Bersa, Franjo Dugan and Fran Lhotka in Zagreb. In 1920 he went to Prague for further music studies where studied composition with Vaclav Stepan. Prague, an important cultural center, made a big impact on young Tajcevic. Unfortunately, because of his poor financial situation, he was forced to leave Prague after a year. For a short period of time, Vienna seemed like a good place where Tajcevic could continue his music studies. After spending some time in Vienna, where he took lessons with Joseph Marx and Max Springer, he returned to his country to complete his studies.

In Zagreb together with three other composers (Z. Grgoševic, J. Gotovac, and A. Novak) Tajcevic prepared a concert in the series “Naša pucka lirika” (Our Folklore), which started in 1923. For this concert each of the composers wrote new songs for voice and piano based on folk music. Tajcevic composed six songs for this occasion and the performance of one of them was so successful that the audience asked for encores four times during that same evening. This was a great accomplishment for young Tajcevic.

During the period 1924-40, Tajcevic worked in Zagreb as a teacher. Teaching was Tajcevic’s life career, intermingled with composing, conducting, and writing articles and music critiques. With other colleagues from Zagreb, he helped form the Lisinski Music School. Apart from teaching in school and composing, Tajcevic was very active as a choral conductor, leading numerous choirs including “Balkan”, “Srpsko pevacko društvo”, and “Sloga” before moving to Belgrade in 1940, where he continued his conducting activity. His last concert as a choir conductor was in 1945 with the Central Choir of Belgrade, which had just been freed from the Germans. Moving to Belgrade did not stop Tajcevic in his teaching career, for in 1945 he became a professor of theory and composition at the Belgrade Academy of Music, later renamed Faculty of Music Arts (Fakultet muzicke umetnosti). Tajcevic wrote music critiques from 1922 (while he was still in Zagreb), until 1955. They were published in magazines and newspapers such as Obzor, Rijec, Pokret, Vijenac, Jutarnji list, Zvuk, and Politika. After a considerably long and productive life Marko Tajcevic died and was buried in Belgrade in 1984.

Tajcevic’s complete output totals fifty-four compositions, comprising works for solo voice, choir, chamber orchestra, strings, woodwinds, and piano. He also published books on theory and harmony. His book Osnovna teorija muzike (The Elements of Music Theory) has been extensively used in music schools in the former Yugoslavia. Tajcevic’s output is not large, but it is well crafted. He liked to work slowly and was aware of the responsibilities of signing the completed work. The authentic style of Tajcevic is expressed through small forms—mostly miniatures, solo songs, and similar short pieces. For many critics, he was a “superb master of the miniature”. Once he mentioned that he was amazed by the power and depth of some miniatures such as Chopin’s Prelude in C minor, Op. 28 No. 20, or Bach’s minuets. This type of piece was probably an important inspiration for his own compositions.

Piano works were the main compositional focus of Tajcevic before the Second World War. After the war he began composing more often for strings, recalling his first musical steps with violin as his instrument. He wrote six works for strings, four of them titled divertimentos for three violins or string orchestra. Chaconne is his only piece for violin solo, and his only work for a wind instrument is Prelidijum i igra (Prelude and Dance) for flute solo. Vocal pieces (solo and choir) occupied his creativity throughout his life. He wrote songs for solo voice with piano and for female, male, children’s, and mixed choruses. His last piece is Zagorska rapsodija from 1979 for mixed choir.

Tajcevic's works are not only recognized in Yugoslavia, but also internationally. Articles about him have appeared in dictionaries and encyclopedias such as the New Grove Dictionary of Music and Musicians, Enciclopedia Salvat de la Musica, and Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Some of his piano pieces—Sedam balkanskih igara (Seven Balkan Dances), Medjimurske (Songs from Mur Island), Srpske igre (Serbian Dances), and Prva svita (The First Suite)—were published in Yugoslavia (Prosveta, Frajt, Hrvatski glazbeni zavod) as well as in Germany (Henle Musikverlag, Schott, Hans Gerig Musikverlag), the former Soviet Union (Musgiz), and the United States (Rongwen Music, Inc., Warner Brothers, Broude Brothers, Ltd.). Some famous pianists—such as Rubinstein, Friedmann, Borovski, and Orlov—have included Seven Balkan Dances in their repertoire.

20 November 2010

Marko Nina i Radmila pevaju za vas





Видим да сте одједном почели да тражите старе синглове па хајде да их мало обновимо на овом блогу. Неки од ових су из педесетих а неки из 60-тих. Нема везе сви су добри и показују нам једно лепо време из прошлости.

МАРКО НОВОСЕЛ, НИНА СПИРОВА и РАДМИЛА КАРАКЛАЈИЋ

делују као реперезентација једног прочлог доба псотојања наше лепе ЈУГОСЛАВИЈЕ. Чујмо их мало како звуче а верујте музика им је још увек свежа и рекао бих певљива, нема везе што су то страни хитови, звуче одлично.